Kamienna Góra

Serwis poświęcony dzielnicy Gdynia Kamienna Góra

Wiadomości

stat

Będzie nowa iluminacja krzyża na Kamiennej Górze

Prace zmieniające wygląd parku na Kamiennej Górze zobacz na mapie Gdyni w Gdyni rozpoczną się prawdopodobnie w przyszłym roku. Wcześniej, bo w grudniu, nową iluminację ma zyskać usadowiony na szczycie 25-tonowy krzyż będący nieodłącznym elementem wzniesienia.Bywasz na Kamiennej Górze?

tak, bardzo często, wciąż odnajduje tam spokój

28%

czasami, ale nie jest to mój pierwszy wybór, jeśli chodzi o odpoczynek

40%

rzadko, nie ma tam nic ciekawego

21%

nie, znam wiele lepszych miejsc na przechadzki

11%
O planach odświeżenia parku na Kamiennej Górze pisaliśmy w marcu. Ścieżki edukacyjne, zadaszona scena, winda łącząca obydwa tarasy oraz wodny plac zabaw - to elementy, które, jak obiecali urzędnicy, powinny w przyszłym roku zacząć pojawiać się na Kamiennej Górze. Zmieni się też roślinność.

Przed modernizacją parku, nowe oświetlenie krzyża

Obydwa tarasy połączy utrzymywana przez miasto winda. To ukłon w stronę osób mających trudności z poruszaniem się. Komercyjne obiekty nie są planowane, ale niewykluczone, że na szczycie latem zaczną pojawiać się food-trucki.

- 800 tys. zł zostanie wydanych na nasadzenia. 3,5 mln trzeba będzie przeznaczyć na prace budowlane - opowiadał Andrzej Bień, radny Samorządności.
Na razie inwestycja nie wyszła poza fazę projektowania, więc nie wiadomo, czy uda się dotrzymać terminów. To nie znaczy, że na szczycie Kamiennej Góry nic się nie zmieni w najbliższych miesiącach. Miasto chce rozpocząć zmiany od... zainstalowania nowej iluminacji na górującym na szczycie 25-metrowym krzyżu, usadowionym na działce należącej do parafii NMP Królowej Polski.

Obiekt jest co prawda oświetlony, ale coraz częściej zdarzają się awarie, które bywają zgłaszane przez mieszkańców.

Ledowe oprawy o barwie słonecznego światła

- Obecnie krzyż oświetlany jest od środka oprawami świetlówkowymi po 2 sztuki na jedno przęsło. Ze względu na awaryjność opraw zdecydowano o wymianie opraw na oprawy szczelne LED. Wymienione zostaną 132 sztuki opraw - zapowiadają urzędnicy ZDiZ
Kamienna Góra po zmianach ma stać się miejscem przyjaznym spacerowiczom.
Kamienna Góra po zmianach ma stać się miejscem przyjaznym spacerowiczom. mat. prasowe
Nowa ledowa iluminacja będzie miała kolor podobny do światła słonecznego. Na razie trwa wybór wykonawcy prac. Krzyż w nowej oprawie świetlnej będzie można podziwiać w grudniu.

Czytaj również: W Chwarznie stanął pomnik Chrystusa Króla

Burzliwa historia symbolu Kamiennej Góry

Przypomnijmy, że jego historia sięga czasów międzywojennych. Gdy Kamienna Góra nie była jeszcze zabudowana, powstał pomysł, by na jej szczycie postawić Bazylikę Morską. Miało to być miejsce zadumy dla korzystających z portu żeglarzy, ale też punkt orientacyjny dla tych, co byli na morzu.

Ostatecznie bazylika nie powstała, bo kościołowi zabrakło na nią funduszy. Wierni też bardziej byli skupieni na budowie portu i miasta, niż na wznoszeniu świątyni. Ale w najwyższym punkcie Kamiennej Góry stanął krzyż. Wtedy podawano, że wzgórze wznosi się na 46 m n.p.m., dziś wszystkie źródła podają, że to 52 m n.p.m.

Stał przez sześć lat, a potem przyszła II wojna światowa i krzyż zdemontowano. Wrócił po jej zakończeniu, ale nie na długo. Do końca nie wiadomo kto ani dlaczego kazał go zdemontować, ale w 1967 roku już go nie było. Pewne jest, że zrobili to przedstawiciele komunistycznej władzy, która prowadziła walkę ze wszystkimi przejawami religijności.

Po zmianie ustroju najpierw zdecydowano się ustawić krzyż drewniany, ale docelowo było jasne, że musi to być solidna metalowa konstrukcja. W tej formie stoi od jesieni 1993 roku. Mierzy 25 metrów i waży 25 ton. Został uroczyście poświęcony 3 maja 1994 roku przez arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.

Czytaj więcej o dziejach krzyża na Kamiennej Górze

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (185)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Galeria zdjęć dzielnicy Kamienna Góra

    Pozostałe wiadomości z dzielnicy Kamienna Góra

    Pozostałe newsy

    Forum dzielnicy Kamienna Góra